Cinsel Terapi

Bireylerin dönem dönem belirli psikolojik konularda yardıma ihtiyacı olabilir. Ancak bu durumlar bazen kişilerin cinsel yaşamlarıyla beraber ortaya çıkabilir. Kişilerin cinsel hayatlarında yaşadıkları sorunları aşmak amacıyla başvurdukları yardım tekniğine cinsel terapi adı verilir. Cinsel sorunlara her yaşta ve cinsiyette rastlanabilir. Bu durumlarda en akılcı yol bir cinsel danışmanlık almaktır. Bu sorunlar cinsel istek bozuklukları, uyarılma bozuklukları ve orgazm bozuklukları ve ağrı bozuklukları olarak 4’e ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra evlilik öncesi cinsel danışmanlık, ergen cinselliği, cinsel istismar ve çocuklardaki cinsel eğitim de bu alandaki çalışan uzmanlardan yardım alabileceğiniz konulardır. Cinsellik konusunda eksik veya yanlış bilinen durumların değiştirilmesi için kullanılan davranışçı ve bilişsel yöntemlerin tümünü içerir.

Cinsel terapide cinsel işlev bozukluklarının tedavisi yapılmaktadır. Seanslarda bir partner varsa partlerle süreci yönetmek çok daha sağlıklı ve olumlu sonuçlar vermektedir. 

Cinsel İşlev Bozuklukları

  1. Cinsel İstek Bozukluğu: Kişinin partneriyle ilişkiye girmekten kaçınması durumudur. 
  2. Cinsel Tiksinti Bozukluğu: Kişinin partneriyle ilişkiye girme durumuna yönelik mide bulantısı, öğürme gibi belirtilerle tiksinmesini içeren durumdur.

Cinsel Uyarılma Bozuklukları

  1. Kadında Cinsel Uyarılma Bozukluğu: Kadınlarda farklı nedenlere bağlı olarak ıslanmama ve orgazm olamama gibi sorunların yaşanması durumudur.
  2. Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Sorunu): Erkeklerde penisin ilişkiye girmeye yetecek düzeyde sertleşememesini içeren durumdur

Orgazmla İlgili Bozukluklar

  1. Anorgazmi: Cinsel uyarım olmasına rağmen kişilerin orgazm olamamasını veya orgazmın geç olmasını içeren durumdur. 
  2. Erken Boşalma: Kişinin ilişki esnasında kontrolünde olmadan orgazm olmasını içerir. Özellikle erkeklerde erken boşalma sonrası yeniden erekte olmak ve tekrar ilişkiye hazır hale gelmek uzun zaman almaktadır.

Cinsel Ağrı Bozuklukları

  1. Disparoni: Cinsel ilişki sırasında kadınlarda kasık bölgesinde oluşan yanma, batma ve huzursuzluk hissini içeren durumdur. Ağrılı cinsel ilişki olarak da adlandırılır. 
  2. Vajinusmus: Kadınlarda vajinanın ilişki için açılmamasını ve kasılmasını içeren durumdur. Disparoniyle farkı ise disparonide ilişkiye girilebilirken, Vajinusmus durumunda kişi ilişkiye girememektedir.

Bu tarz durumları yaşayan kişiler ülkemizde oldukça fazladır ancak önemli olan bunların uygun tedavi şekilleriyle çözülebilecek sorunlar olmasıdır. Bu nedenle cinsel terapi almak yaşayacağınız veya yaşadığınız sorunlara yönelik size güç katacaktır.