Ergen Terapisi

Ergenlik, psikolojik iyi oluş için önemli olan; başa çıkma becerilerinin kazanılması, problem çözme becerileri ve kişilerarası beceriler geliştirilmesi, duyguları yönetmenin öğrenilmesi gibi sosyal ve duygusal alışkanlıkları geliştirmek için çok önemli bir dönemdir. Ergenlikte bireyler cinsel kimlikleri dahil olmak üzere kim olduklarını ve ne olmak istediklerini belirlemeye çalıştıkları bir kimlik arayışı içindedir.  Ergenler kendi içlerinde ve ebeveynleriyle çatışmalar yaşayabilir ve bu oldukça doğaldır. Bu dönemde ailede, okulda ve daha geniş toplulukta koruyucu ve destekleyici ortamlar önemlidir. Ruh sağlığı sorunları olan ergenlerin ihtiyaçlarının karşılanması, onları anlamaya çalışmak ve onlara saygı duymak ergenlerin ruh sağlığının anahtarıdır. Ergenlikte en çok gözlemlenen psikolojik problemler anksiyete, depresyon, sosyal fobi ve davranışsal bozukluklardır.

Ergenlerde Psikolojik Rahatsızlar İçin Risk Faktörleri

  • Depresyon veya başka bir psikolojik rahatsızlık öyküsü
  • Ebeveynlerde anksiyete, duygudurum bozukluğu ya da başka bir psikolojik rahatsızlık öyküsü
  • Artan akademik veya sosyal talepler
  • Stresli aile ortamları (örneğin, yoksulluk, katı disiplin, minimum sosyal destek)
  • Erken veya önemli kayıplar (ebeveyn ölümü, boşanma, ilişkinin sona ermesi)
  • Siber zorbalık dahil olmak üzere zorbalığa uğrama geçmişi
  • İhmal veya fiziksel, zihinsel veya cinsel istismar öyküsü
  • Alkol veya diğer madde kullanım geçmişi

Psikolojik rahatsızlıklar önlenebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, ebeveynler durumu inkar ettikleri için çocuğun sorunları  aylarca devam edene kadar bir destek arayışına girmezler. Çoğu ebeveyn, “Çocuğumun başına gelen bu olamaz.” diye düşünür. Psikolojik rahatsızlıkla yüzleşmek ve tedaviye erken erişim, rahatsızlığın şiddetinin veya süresinin artmasını önleyebilir. Erken ele alındığında, çoğu koşul etkili bir şekilde yönetilebilir veya tedavi edilebilir. Çocuğunuz stresli görünüyorsa veya davranışlarında önemli bir değişiklik olduysa, önce onunla sohbet ederken bunu ele almak en iyisidir.  Bu mutlaka depresyon veya anksiyete gibi bir psikiyatrik tanı anlamına gelmeyebilir, ancak yine de hayatlarında bir tür stres etkeni olarak hareket eden bir şeylerin olduğunun bir işareti olabilir. Bir problemin ne zaman klinik ilgiyi hak ettiğini bilmek zordur, ancak şüpheye düştüğünüzde,  bir ruh sağlığı uzmanından destek almak en iyi hareket tarzıdır.

Çocuğunuzun psikolojik bir rahatsızlıkla mücadele ediyor olabileceğinden endişe ediyorsanız, Hemnefes Psikoloji’den randevu alabilirsiniz.